Contents shortcut Main menu shortcut
About CNU
20st President Jeong Byungseok

20st President Jeong Byungseok

  • incumbency2017.1.13 ~ 2021.1.12
  • degreeDoctor of Laws
19st President Jee, Byung Moon

19st President Jee, Byung Moon

  • incumbency2012.12.21 ~ 2016.12.20
  • degreeDoctor of Political Science
18st President Kim, Yoon soo

18st President Kim, Yoon soo

  • incumbency2008.8.17 ~ 2012.8.16
  • degreeDoctor of Agriculture
17st President Kang, Jeong chaee

17st President Kang, Jeong Chaee

  • incumbency2004.8.17 ~ 2008.8.16
  • degreeDoctor of Medicine
16st President Chung, Seok Jong

16st President Chung, Seok Jong

  • incumbency2000.8.17 ~ 2004.8.16
  • degreeDoctor of Science
15st President Noh, Seong Man

15st President Noh, Seong Man

  • incumbency1996.8.17 ~ 2000.8.16
  • degreeDoctor of Medicine
14st President Choi, Han Sun

14st President Choi, Han Sun

  • incumbency1992.8.17 ~ 1996.8.16
  • degreeDoctor of Veterinary medicine
13st President Oh, Byung Moon

13st President Oh, Byung Moon

  • incumbency1988.8.17 ~ 1992.8.16
  • degreeDoctor of Pilosophy
12st President Kim, Young In

12st President Kim, Young In

  • incumbency1984.8.1 ~ 1988.7.31
  • degreeDoctor of Medicine
11st President Jung, Deuk Kju

11st President Jung, Deuk Kju

  • incumbency1984.6.12 ~ 1984.7.18
  • degreeDoctor of Political Science
10st President Oh, Hang Gi

10st President Oh, Hang Gi

  • incumbency1980.6.12 ~ 1984.6.11
  • degreeDoctor of Engineering
8,9th President Min, Jun Sik

8~9th President Min, Jun Sik

  • incumbency1974.12.9 ~ 1978.12.8
  • degreeDoctor of Economics
6,7th President You, Ki Chun

6~7th President You, Ki Chun

  • incumbency1969.5.21 ~ 1973.5.20
  • degreeDoctor of Laws
4th President Kim, Jun Bo

4th President Kim, Jun Bo

  • incumbency1962.3.13 ~ 1965.3.22
  • degreeDoctor of Economics
3,5st President Park, Ha Wook

3,5st President Park, Ha Wook

  • incumbency1960.5.11 ~ 1962.3.12
  • degreeDoctor of Engineering
1 ~ 2st President Choi, Sang Chae

1 ~ 2st President Choi, Sang Chae

  • incumbency1952.4.1 ~ 1960.5.10
  • degreeDoctor of Medicine